خدمات ارزی بازرگانی

خدمات ارزی بازرگانی شامل مجموعه ای از خدمات مالی و ارزی است که به شرکت‌ها و بازرگانان کمک می کند تا تراکنش‌های بین المللی خود را به صورت مؤثر و کارآمد انجام دهند. این خدمات توسط بانک‌ها، مؤسسات مالی و شرکت های تخصصی ارائه می شود. برخی از مهم ترین خدمات ارزی بازرگانی :

1- تسهیلات ارزی : شامل تسهیل درتبادل ارز و تسهیل در گرفتن و پرداخت وام‌ها و تسهیلات بانکی به صورت ارزی است.

2- خرید و فروش ارز سنایی و نیمایی : نرخ ارز نیمایی از نرخ ارز بازار پایین تر است. ارز نیما برای تسهیل واردات و صادرات کالا توسط بازرگانان و نهادهای تجاری و بازرگانی ایجاد شده است که تفاوت اصلی آن با ارز دولتی در گستردگی کالاهای مجاز برای واردات و صادرات است.

3- مشاوره در امور معاملات ارزی : به تجار نحوه حفاظت در برابر ریسک های نقدینگی و بهینه سازی سودآوری معاملات ارزی را آموزش می دهد.

4- پذیرش پرداخت های بین المللی : پذیرش پرداخت های بین المللی به صورت الکترونیک یا حضوری با استفاده از کارت‌های بانکی ، حواله جات بانکی ، چک و … است.

5- صادرات و واردات : شامل خدمات مالی موردنظر برای صادرکنندگان و واردکنندگان ازجمله تسهیلات ارزی برای تسویه حساب‌ها، تسهیل در گمرک و مشاوره در رابطه با نحوه انجام معاملات صادرات و واردات است.

6- خدمات مالی بین المللی : خدمات مالی مانند تأیید اعتبارات اسنادی، ضمانت نامه‌های بانکی، حوالجات بین المللی و سایر خدمات مشابه است.

7- سرمایه گذاری در بازار ارز : خدمات سرمایه گذاری در بازار ارز به منظور کسب سود و بهینه سازی عواید مالی است.

8- حفاظت در برابر ریسک نقدینگی : خدمات حفاظت در برابر رشد نقطه عبور، رشد قابل پذیرش و رشد غیرقابل پذیرش است.

انواع حواله ارزی:

حواله ارزی صادره: استفاده در زمانی که میخواهیم ارز را به فرد دیگری ارسال کنیم. این ارسال ارز از طریق بانک‌ها، مؤسسات مالی یا صرافی‌ها صورت می گیرد. هنگام استفاده از این ارز لازم است که فرم اظهارنامه گمرکی را پرکنید.

حواله ارزی وارده: در این نوع حواله شخص دیگری برای شما ارز ارسال می کند. پروسه انجام این کار مانند حواله های صادره می باشد با این تفاوت که اینجا گیرنده شما می باشید.

مزایای خدمات ارزی بازرگانی:

1- دسترسی به بازارهای جدید: ( دسترسی پیدا کردن شرکت‌ها به بازارهای جدید بین المللی ، عرضه محصولات و خدمات شرکت‌ها به مشتریان جدید در سطح جهان )

2- توسعه صادرات: ( کمک به گسترش صادرات شرکت‌ها ، بهبود بخشیدن معاملات بین المللی شرکت‌ها و افزایش فروش محصولات خود در بازار جهانی )

3- حفظ قابلیت رقابت: ( تأمین مواد اولیه و تجهیزات پیشرفته با دسترسی به ارزهای خارجی و تبادل تجاری با شرکت‌های بین‌المللی )

4- افزایش درآمد: ( کمک به افزایش درآمد شرکت‌ها )

5- افزایش سطح بین المللی: ( بالا بردن اعتبار و شهرت شرکت‌ها در سطح جهانی با دسترسی به بازار جهانی )

نحوه استفاده از خدمات ارزی بازرگانی:

1- ثبت نام در سامانه بانکی: برای شروع باید در سامانه شبکه بانکی عضو شد و یک حساب ارزی در یکی از بانک های مجاز ایران باز کرد.

2- باز کردن انواع اعتبارات اسنادی خارجی: به هرگونه ترتیباتی به هر نام یا توصیفی مبنی بر تهعد بانک بازکننده حساب ارزی مبنی بر پرداخت مبلغ تعیین شده در مدت مشخص در قبال کالای ذکر شده به شرط رعایت شرایط اعتبار و ارائه اسناد مطابق گفته می شود.

3- درخواست واردات / صادرات: برای هرکدام از موارد واردات یا صادرات نیاز به مجوزهای لازم را دارد.

5- گواهی تمکن مالی: نیاز به منابع مالی مناسب و کافی برای گذاشتن وثیقه و ارائه یگ گواهی برای اثبات آن نیاز است.

6- رعایت قوانین و مقررات: حتما باید قوانین و مقررات مالی و بازرگانی کشور را رعایت کرد و نباید فعالیت های غیرقانونی ای را اجرا کرد.

7- درخواست تسهیلات: در صورت نیاز به تسهیلات مالی، مثل وام، می‌توان درخواست خود را به بانک‌های مجاز یا سامانه شبکه بانکی ایران اعلام کرد.