بخشنامه‌های گمرک جمهوری اسلامی ایران

مهلت ضمانتنامه های بانکی با توجه به کالای وارداتی

با عنایت به صدور بخشنامه شماره 245525/95/1 مورخ 24/12/95 درخصوص نحوه اخذ ضمانتنامه بانکی بابت حقوق ورودی کالاهای واردات قطعی از ابتدای سال 96 به استحضار می رساند :


الف) -مهلت ضمانتنامه های بانکی مأخوذه در ماده (1) بخشنامه با توجه به نوع کالاهای وارده در قالب بندهای (الف) و (ب) تعیین گردیده است ، لیکن در تبصره (3) ذیل همان بندها به بند (ج) نیز اشاره شده که یا مطابق بخشنامه سال قبل مربوط به خودرو بوده و در تهیه بخشنامه از قلم افتاده و یا آنکه اساساً بند (ج) مد نظر نبوده و می بایست از مفاد تبصره مذکور حذف گردد ، که در این صورت بندههای « د » و « ه » نیز به ترتیب به بندهای « ج » و « د » تغییر داده می شوند.


ب) طی نامه شماره 10576/95/10 مورخ 25/1/95 این معاونت برای اصلاح اجزای « د » و « ه » بند (1) بخشنامه شماره 2740/8296/94/73/9 مورخ 16/1/95 و ابلاغ آن به گمرکات اجرایی درخواست شده بود و متعاقباً طی بخشنامه شماره 24537/95/113/14/71 مورخ 13/2/95 آن معاونت محترم مراتب اصلاح اجزاء مورد نظر ابلاغ گردیده است . حال آنکه بندهای « د » و « ه » بخشنامه صدرالذکر عیناً مطابق با اجزاء « د » و « ه » بخشنامه شماره 2740 و بدون اشاره به مراتب اصلاحی قبلی تنظیم شده اند.


ج) شماره تخصیص داده شده به ماده (2) بخشنامه ، (1) درج شده است و این توالی به تمامی مواد بعدی نیز تسری یافته است . مع الوصف با توجه به سوء استفاده هایی که از جانب برخی افراد سودجو بهمل آمده است ، اساساً استعلام از طریق شعبه صادرکننده ضمانتنامه اطمینان لازم را برای صحت آن ایجاد نمی کند ، مضافاً آنکه بدلیل فراهم بودن بسترهای لازم برای استعلام و صحت ضمانتنامه های بانکی از طریق سیستم ، نیاز به استعلام از شعبه صادر کننده یا شعبه سرپرستی منتفی می گردد.


د) با توجه به واریز سیستمی وجوه ضمانتنامه های بانکی و انعکاس آن در سامانه جامع گمرکی (acc ) ، نیاز به دریافت فیش واریزی از بانک مربوطه مرتفع گردیده است .


ه) با توجه به اینکه در حال حاضر زیرساخت لازم برای اسکن کردن تصاویر ضمانتنامه های بانکی در بخش مالی سامانه جامع گمرکی (acc) مهیا نمی باشد ، ضرورت دارد برای ایجاد امکان اجرای ماده (4) بخشنامه اقدامات لازم در اسرع وقت از جانب دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات بعمل آید.


و) با توجه به اینکه در ماده (5) بخشنامه موضوع پذیرش (قبول) ضمانتنامه با مهلت کمتر از مهلت های تعیین شده در ماده (1) مطرح می باشد ، صرفاً تمدید ضمانتنامه و نه قبول ضمانتنامه منوط به اخذ مجوز از این معاونت خواهد بود.


ز) از آنجا که در ماده (6) بخشنامه اعلام شده کلیه بخشنامه های مغایر قبلی درخصوص اخذ ضمانتنامه بانکی لغو می گردد ، تأکید بر تداوم ثبت اطلاعات ضمانتنامه های بانکی مأخوذه در سیستم وب بنیاد ضمانتنامه های بانکی (بدلیل عدم امکان تهیه آمارهای لازم از سایر سامانه های موجود ) ضروری می باشد.


لذا خواهشمند است دستور فرمائید موارد فوق الذکر را بررسی و اصلاحات لازم به طریق مقتضی به گمرکات اجرائی ابلاغ نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *